Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autorzy: Siergiej Amielin
Tytuł: Ostatni lot. Spojrzenie z Rosji.
Wydawnictwo: Prószyński

Opis: Kiedy przeczytałem książkę autorów polskich na temat katastrofy smoleńskiej, którą zresztą uznałem za wyczerpującą to zagadnienie, zastanawiałem się długo, czy warto kupić kolejną, tym razem pisaną przez rosyjskiego dziennikarza. Kiedy już kupiłem i zacząłem czytać, z początku byłem rozczarowany. Autor, który brał udział w nieoficjalnym śledztwie zainicjowanym przez pasjonatów lotnictwa i wspieranym przez osoby doświadczone w różnych dziedzinach powiązanych z katastrofą, zaczyna swoją publikację od mnóstwa zdjęć ściętych przez samolot drzew, na podstawie których opisuje prawdopodobny tor lotu prezydenckiego tupolewa. Wydało mi się to... mało merytoryczne.
Mimo wszystko nie należę jednak do osób, które łatwo się zniechęcają, dlatego też kontynuowałem czytanie. Wtedy doszedłem do wniosku, że w dalszej części książka stała się dużo bardziej interesująca i merytoryczna niż na początku. Co więcej, opisywała pewne aspekty, których nie zawierała przeczytana wcześniej przeze mnie książka polska.
Amielin, mimo iż sam nie jest specjalistą z zakresu lotnictwa, to poświęcił wiele czasu na konsultacje ze specjalistami z wielu dziedzin. Autor opisuje w bardzo fachowy sposób różne techniczne aspekty katastrofy, jak np. funkcjonowania samolotu czy też infrastruktury lotniskowej lotniska Siewiernyj. W książce nie zabrakło także m.in. wielu schematów (np. ukształtowanie terenu na podejściu do lądowania), szczegółowego opisu historii lotniska, rozdziału na temat klimatu miasta Smoleńsk, oraz bardzo szczegółowego opisu możliwych przyczyn katastrofy.
Zdecydowanie warto przeczytać.