Lotnictwo cywilne


Linie lotnicze w Polsce


Jet Air (OLT Express)


Firma Jet Air rozpoczęła loty w roku 2001, skupiając się głównie na lotach typu business aviation. Grudzień 2003 to czas, gdy Jet Air uzyskał certyfikat przewoźnika lotniczego Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Obecnie, a właściwie od listopada 2005, Jet Air jest operatorem niektórych rejsów LOTu (podobnie jak EuroLOT). Przy użyciu 18-miejscowych samolotów Jetstream 32, Jet Air wykonuje w imieniu LOTu rejsy z Warszawy do Łodzi, Bydgoszczy, Katowic i Zielonej Góry (a także rejsy powrotne do Warszawy) oraz sporadycznie do innych portów. Firma zatrudnia własny personel latający. Przez rok współpracy z LOTem, Jet Air wykonał ponad 5 tysięcy lotów, przewożąc ok. 40 tys. pasażerów.

Aktualizacja 03.11.2011

Firma zmieniła nazwę na OLT Jetair.

Aktualizacja 16.02.2012

OLT Jetair zmieniły nazwę na OLT Express. Od kwietnia polscy pasażerowie mają do dyspozycji nowego krajowego przewoźnika, który zaoferuje tanie loty pomiędzy polskimi miastami, m.in. z Warszawy do Gdańska, Wrocławia czy Poznania, ale także inne rejsy. Linia będzie użytkować Airbusy (319 i 320)oraz ATRy (42/72). System rezerwacyjny już działa. Więcej informacji podam, kiedy sam odbędę już jakiś lot tymi liniami. Na razie wiadomo tyle, że w trakcie lotów oferowany będzie poczęstunek.

Więcej informacji: strona OLT Express

Aktualizacja 18.04.2012

Wczoraj odbyłem swój pierwszy lot liniami OLT EXPRESS, i jestem pod wrażeniem, z czystym sumieniem mogę je polecić :). Leciałem wczoraj do Wrocławia i z powrotem Airbusem A320 tych linii. Atutem linii są niewątpliwie przesympatyczne stewardessy. Linie oferują jednak też smaczny catering. W rejsie Warszawa-Wrocław zaproponowano croissanty, oferowano także wodę, sok pomarańczowy, sok pomidorowy, kawę lub herbatę. W rejsie Wrocław-Warszawa, zaproponowano bardzo smaczne tortille z kurczakiem (i ten sam co poprzednio wybór napojów). Samoloty OLT Express mają czyste, zadbane wnętrza, a pasażerowie siedzą na fotelach renomowanej firmy RECARO z szarym skórzanym obiciem. Kabina bardzo elegancka. A lot niedrogi, bo rezerwację robiłem z wyprzedzeniem 2 tygodni (czyli w sumie niedużym) i zapłaciłem mniej niż 200 zł. Z pewnością nieraz jeszcze wybiorę OLT Express :).

Aktualizacja 26.04.2012

Obecnie OLT Express oferuje rejsy na trasach (oczywiście, linia oferuje też rejsy powrotne, które tu pomijam):

W ostatnich dniach linie OLT Express na konferencjach prasowych zapowiedziały, że w październiku br. rozszerzą siatkę połączeń o rejsy międzynarodowe z Warszawy, Gdańska, Rzeszowa, Łodzi i Bydgoszczy.

Aktualizacja 27.07.2012

W dniu dzisiejszym przewoźnik OLT EXPRESS poinformował, iż zawiesza wszystkie loty rejsowe oraz sprzedaż biletów do odwołania.

Flota OLT Express (stan na 17.05.2012 wg Wikipedii)

Typ samolotuRejestracjeLiczba miejsc na pokładzie
Airbus A319SP-IBC156
Airbus A320SP-IAA, SP-IAB, SP-IAC, SP-IAD, SP-IAE, SP-IAF, SP-IAH, SP-IAI180
ATR 42 (OLT Express Regional)SP-KTF, SP-KTR46

Ostatnia aktualizacja podstrony 27.07.2012. Autor nie gwarantuje aktualności informacji!