Lotnictwo cywilne

Lotnictwo od kuchni

Bagaż

Ile razy ktoś z moich znajomych po raz pierwszy leci samolotem, przed odlotem dzwoni do mnie i zadaje szereg w zasadzie podobnych pytań. Podstawowe z nich to pytanie o bagaż - ile można przewieźć i co można przewieźć. Pomyślałem więc, że warto o tym napisać także na mojej stronie.

Linie "tradycyjne"

W większości tradycyjnych linii lotniczych, takich jak np. PLL LOT, obowiązują 2 "systemy" - sztukowy na rejsach transatlantyckich (USA, Kanada) i wagowy na pozostałych połączeniach. Poniższe informacje opieram na zasadch przewozu LOT, ale w większości przypadków mają one zastosowanie także i do innych linii tradycyjnych.

System wagowy
Klasa podróżyIlość sztuk bagażu podręcznegoWaga bagażu podręcznegoMaksymalne wymiary 1 sztuki bagażu podręcznego (łącznie)Ilość sztuk bagażu rejestrowanego Waga bagażu rejestrowanego
Business2 sztuki9 kg łącznie115 cm1 sztuka30 kg
Ekonomiczna1 sztuka6 kg115 cm1 sztuka20 kg

Uwaga! Na rejsach krajowych waga bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kg!

System sztukowy
Klasa podróżyIlość sztuk bagażu podręcznegoWaga bagażu podręcznegoMaksymalne wymiary 1 sztuki bagażu podręcznego (łącznie)Ilość sztuk bagażu rejestrowanego Waga bagażu rejestrowanegoMaksymalne wymiary 1 sztuki bagażu rejestrowanego
Business2 sztuki9 kg łącznie115 cm2 sztuki32 kg każda158 cm
Ekonomiczna1 sztuka6 kg115 cm2 sztuki23 kg każda158 cm
Inne informacje:

Dodatkowo, jako bagaż podręczny, w ramach ceny biletu, można przewieźć:

Jeśli jest miejsce na pokładzie, kule lub wózki są tam przewożone, jeśli nie ma miejsca to są one przewożone bezpłatnie w luku bagażowym.

Bagaż rejestrowany przewożony w luku bagażowym powinien zostać oznaczony przez obsługę lotniska, jednak zaleca się także oznaczanie nalepką adresową bagażu podręcznego.

Dziecku do lat 2, nie zajmującemu osobnego miejsca w kabinie przysługuje prawo do przewozu 1 sztuki bagażu o wadze nie przekraczającej 10 kg i sumie wymiarów 115 cm.

Jeśli chodzi o przewóz bagażu nietypowego (np. sprzęt sportowy, przedmioty łatwo tłukące się czy instrumenty muzyczne), należy zawsze zasięgnąć informacji u przewoźnika lotniczego podczas kupowania biletu. Jest to oczywiście usługa dodatkowo płatna.

Zwierzęta można przewozić w specjalnej klatce w kabinie pasażerskiej, jeśli waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem nie przekracza 8 kg. W innym przypadku, zwierzęta przewożone są w klimatyzowanych lukach bagażowych. Zwierzę musi być oczywiście odpowiednio oznakowane (np. microchipem) i posiadać odpowiednie dokumenty (jak np. świadectwa szczepień). Szczegółowych informacji należy - jak zwykle - zasięgnąć u przewoźnika lotniczego.

Za nadbagaż w przedziale między 23 a 32 kg należy (podczas odprawy biletowo-bagażowej) zapłacić zryczałtowaną opłatę 25$ (lub równowartość 25$ w walucie kraju płatności).

Pod tym linkiem znajduje się lista lista przedmiotów niedopuszczanych do przewozu.

Tanie linie lotnicze

Poniżej prezentuję zasady wybranych tanich linii lotniczych:

Linia lotniczaBagaż podręczny (dopuszczalna 1 szt)Bagaż rejestrowany - liczba sztukBagaż rejestrowany - waga Nadbagaż
Centralwings5 kg120 kgMax 12 kg - 24 zł przez internet
Norwegian Air Shuttle10 kg (wymiary 55x40x20 cm)2 Max 20 kg w 1 szt. / opłata za 1 szt 50 NOK (1 NOK to ok. 0,42 zł)8 euro/kg
EasyJetWymiary: 55x40x20cm - max waga nie określona, byle tylko bagaż mieścił się w schowku, EasyJet zdaje się na rozsądek pasażera...Do 8Waga łączna 20 kg / opłata 30 zł za sztukę Do 50 kg / 35 zł za kg
Ryanair10 kg / wymiary 55x40x20 cmMax 3 Łączna waga 15 kg / opłata za pierwszą sztukę 10 euro za lot w jedną stronę, następnie analogicznie po 20 euro za każdą kolejną (2ga i trzecia), urządzenia do poruszania się (kule, wózki) przewożone bezpłatnie 15 euro za kg / możliwa tylko opłata na lotnisku
Wizzair10 kg / max wymiary łącznie 115 cm - 20 kg łącznie - 27 zł za szt. (w momencie rezerwacji)36 PLN za kg nadbagażu

UWAGA! Zarówno w liniach tradycyjnych, jak i tanich, ze względów handlingowych waga 1 sztuki bagażu rejestrowanego (dotyczy to także nadbagażu!) nie może przekroczyć 32 kg! W przypadku przekroczenia tego limitu pasażer zobowiązany jest przepakować bagaż tak, aby powyższe limity zostały spełnione. Każda sztuka bagażu przekraczająca wagę 32 kg nie zostanie zaakceptowana do przewozu.

Przedmioty wartościowe najlepiej i najbezpieczniej jest zawsze przewozić w bagażu podręcznym!