Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autor: Olga Kuczyńska
Tytuł:Życie stewardesy. Czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice.

Liczba stron:303

Cena:Sugerowana 44,90 zł, dostępna obecnie w empik za 36, 99 zł

Wydanie:2018

Opis:Pierwsze, co zwróciło moją uwagę w tej książce, to... różowa okładka :) (fanem tego koloru akurat nie jestem i początkowo mnie to zniechęcało). Jeśli Wy też za różem nie przepadacie, nie dajcie się jednak zwieść pierwszemu wrażeniu, bo książka jest naprawdę wartościowa. A bez względu na to, kto jaki kolor lubi, trzeba też przyznać, że jest to książka pięknie wydana - zawiera dużo kolorowych zdjęć i ilustracji, jest ciekawa pod względem graficznym, a papier jest wysokiej jakości... Ale jako, że nie kupuje się książki dla okładki, a dla zawartości - ta zawartość jest również najwyższych lotów.

Autorka książki na swoim vlogu mówi, że spotkała się z opiniami, że być może jest za młoda by opisywać tytułowe życie stewardessy, bo ma za mało doświadczeń. Ja wręcz uważam, że młodość autorki jest tutaj dużą zaletą, bo czytając tę książkę, aż "czuć" zapał do latania, "świeże" i ciekawe spojrzenie na świat, docenienie każdej chwili w powietrzu, a także i na ziemi - tej spędzonej z drugim człowiekiem. Książka jest bardzo emocjonalna (stanowi swoisty pamiętnik autorki), pełna osobistych refleksji o tym, czym jest latanie, nie zabrakło w niej także wierszy Olgi Kuczyńskiej. To wszystko składa się na dużą wartość tego tekstu i to, co odróżnia go od wielu innych książek o stewardessach. Przyznam szczerze, że opowieści autorki czasem nawet mnie wzruszały, a z wieloma, jakże emocjonalnymi, fragmentami mógłbym się wręcz identyfikować, jak zresztą pewnie każdy pasjonat lotnictwa. Z tej książki przebija pasja do latania i emocje z tym związane.

Jednocześnie mimo młodego wieku autorki, trzeba przyznać, że pełno jest w książce bardzo dojrzałych przemyśleń. "Życie stewardesy" to opowieść barwna, ciekawa i wciągająca, ale nie przekoloryzowana. Lektura ta będzie świetnym przewodnikiem po meandrach zawodu, opisuje jego blaski, ale też i cienie. Wielu osobom stewardessa kojarzy się mylnie z "powietrzną kelnerką", tymczasem po lekturze dowiesz się, jak ciężka jest to praca i ile wymaga wyrzeczeń. Po lekturze poczujesz się zmotywowany, by się nie poddawać w realizacji swoich lotniczych marzeń. Zobaczysz, jak wygląda rekrutacja i życie "świeżaka" w linii lotniczej. Przekonasz się, z czym musi się zmagać młoda osoba pracująca i mieszkająca w obcym kraju, a następnie poznasz realia pracy dla różnych linii lotniczych - tych tanich, ale też tych bliskowschodnich. Przekonasz się też, że o ile droga do munduru stewardessy do łatwych nie należy, to jest z pewnością tych wyrzeczeń warta.