Lotnictwo cywilne


Zdrowie i dobre samopoczucie w czasie lotu

Nawet dla osób lubiących latać, długie podróże mogą być męczące. A jeśli nie dla nas, to z pewnością dla naszego organizmu. Dlatego, by móc w pełni cieszyć się lotem, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki nim, zredukujemy do minimum zmęczenie podróżą.

Odżywianie

Procesy trawienne w trakcie lotu samolotem ulegają spowolnieniu. Dlatego, bardzo ważne jest odpowiednie odżywianie, zarówno przed lotem, jak i podczas podróży. Pamiętaj, że:

Odpowiednie ubranie

Wybierając się w podróż samolotem, należy także pamiętać o odpowiednim ubraniu. W czasie przelotów najlepsze są ubrania z materiałów takich jak len, bawełna, czy jedwab. Ubrania muszą być lekkie, wygodne i przewiewne.

Powietrze w kabinach samolotów

W kabinie samolotu poziom wilgotności powietrza jest bardzo niski. Dlatego:

Zmiany ciśnienia

Podczas zmiany wysokości lotu, zwłaszcza przy wznoszeniu i schodzeniu do lądowania, wyraźnie odczuwalne są zmiany ciśnienia. Może to powodować ból uszu. By zneutralizować ten efekt, należy przełykać ślinę. Pomocna może się więc okazać guma do żucia. Na wysokości przelotowej w kabinie pasażerskiej utrzymywane jest stałe ciśnienie, jednak jest ono niższe niż to na ziemi - odpowiada ciśnieniu panującemu na wysokości ok. 2400 m. Choć może to zabrzmieć śmiesznie, pomaga także częste ziewanie :-).

Strach przed lataniem

Strach przed lataniem występuje najczęściej u osób cierpiących na klaustrofobię, lęk przed kontaktem z innymi ludźmi lub lęk wysokości. Poczucie zagrożenia wywołać może brak kontroli nad otoczeniem, tzn. nad maszyną, którą się poruszamy. Każdy człowiek ma również wrodzony lęk przed spadaniem, a także i nasz błędnik nie jest przystosowany do patrzenia na świat z góry. Należy jednak pamiętać, iż samolot jest najbezpieczniejszym środkiem lokomocji (statystycznie co 4 sekundy gdzieś na świecie startuje samolot, a katastrofy zdarzają się zaledwie kilka razy w roku). Jeśli jednak mimo wszystko odczuwamy lęk przed lataniem, powinniśmy wybierać miejsca w środkowych rzędach samolotu, tzn. najlepiej nad skrzydłem. W tej części samolotu wszelkie siły oddziałujące na maszynę są najmniej odczuwalne.

Choroba lokomocyjna

Jeśli chorujesz na chorobę lokomocyjną:

DVT - "syndrom klasy ekonomicznej"

DVT - (Deep Vein Thrombosis) to zakrzepica żylna. Może ona powodować powstawanie zakrzepów na skutek dłuższego pozostawania w bezruchu, np. w samolocie podczas długich rejsów. Szczególnie narażone na "syndrom klasy ekonomicznej" są osoby starsze, jednak może ona wystąpić u każdego pasażera. Aby jej zapobiec, należy, w miarę możliwości, co jakiś czas przejść się po pokładzie, unikać bezruchu. Większość linii lotniczych w swoich magazynach pokładowych lub na kanałach video proponuje zestaw kilku prostych ćwiczeń do wykonania w czasie lotu.