Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autorzy: Captain Gib Vogel
Tytuł: Flying the Airbus A380
Wydawnictwo: The Crowood Press

Rok wydania: 2009

Oprawa i papier: Oprawa miękka, papier kredowy

Liczba stron: 128

Opis: Zdecydowanie, jest to jedna z NAJLEPSZYCH publikacji lotniczych, jakie kiedykolwiek czytałem. Kapitan Gib Vogel podjął się w swojej książce szczegółowego przedstawienia przebiegu rejsu Londyn-Dubaj z perspektywy dowódcy samolotu. Opisuje w niej zarówno funkcjonowanie systemów samolotu, jak i wszystkie procedury, jakie wypełnić musi załoga w trakcie wykonywania lotu.

Książka podzielona jest na rozdziały, odpowiadające poszczególnym etapom rejsu (każdy rozdział to jeden etap lotu), a cały opis zaczyna się już na etapie przygotowań do podróży. Vogel jednak opisuje nie tylko przygotowania samej załogi, ale cały złożony, wieloetapowy i angażujący wiele osób proces, jakim jest przygotowanie "SuperJumbo" do startu.

Zdecydowanym plusem Vogla jest jego styl pisarski - autor znalazł "złoty środek" pomiędzy szczegółowością opisu a jego przystępnością. Dzięki temu książkę warto polecić zarówno pasjonatowi lotnictwa, jak i zawodowemu pilotowi. Z punktu widzenia pasjonata lotnictwa muszę powiedzieć, że opis procedur i systemów A380 był dość (choć nie przesadnie) szczegółowy, a jednak na tyle przystępny, by pozostał nie tylko zrozumiały, ale i ciekawy dla czytelnika. Autor przedstawia wszystkie szczegóły, ale nie "zamęcza" językiem nadmiernie technicznym. Osobiście, nie mogłem oderwać się od lektury i żałowałem, że książka ma "tylko" 128 stron.

Kapitan Vogel zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż, pokazując przebieg rejsu z perspektywy niedostępnej pasażerowi. Autor podaje także wiele ciekawostek na temat samolotu i jego obsługi.

Uważam, że książka jest zdecydowanie warta swojej ceny; ceny bardzo niewielkiej w porównaniu z ilością informacji w niej zawartych. Tym bardziej, że szczegółowe dane na temat A380 są obecnie dość trudne do znalezienia. W książce Vogla udało mi się znaleźć wiele informacji, których od kilku lat szukałem, ale których nigdzie wcześniej nie udało mi się znaleźć.


Gdzie najtaniej kupić: The Book Depository, cena 11 euro, wysyłka do Polski gratis