Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autor: Ryszard Makarowski, Tomasz Smolicz
Tytuł: Czynnik ludzki w lotnictwie (samoloty, śmigłowce, szybowce). Człowiek, możliwości i ograniczenia - uwarunkowania psychofizjologiczne
Wydawnictwo: AKAM, Warszawa, 2017. Książka dostępna także na dlapilota.pl
Ilość stron:425.

Opis: Kolejne, poprawione i uzupełnione wydanie znakomitego podręcznika psychologii lotniczej zatytułowanego "Czynnik ludzki w operacjach lotniczych", którego pierwsze wydanie ukazało się w roku 2012. W obecnym, nowym wydaniu Tomasz Smolicz uzupełnił książkę między innymi informacje na temat lotów śmigłowcowych.
Zdecydowanie obowiązkowa lektura dla każdego psychologa, pilota lub innych osób pracujących zawodowo w lotnictwie. Poza lotami śmigłowcowymi, inne omówione zagadnienia to m.in. fizjologia lotnicza, złudzenia w lotnictwie, spostrzeganie i pamięć, emocje, pilot-przywódca (cechy dobrego kapitana), podejmowanie decyzji, dezorientacja przestrzenna, zarządzanie zasobami załogi, komunikacja i współpraca, błąd pilota, działania ryzykowne, lotnictwo wojskowe czy czynnik ludzki w pracy na pokładzie pasażerskim oraz automatyzacja w lotnictwie.
Jeden z autorów, kpt. Tomasz Smolicz to emerytowany pilot komunikacyjny z wieloletnim doświadczeniem za sterami maszyn PLL LOT. Książka, której jest współautorem, nie jest więc tylko wykładem teoretycznym z psychologii lotniczej. Jest ona pełna praktycznych odniesień do życia pilota, a także omawia realne problemy, z jakimi cpt. Smolicz stykał się w trakcie swej długoletniej kariery. Gorąco polecam wszystkim pracownikom sektora lotniczego, a także psychologom i studentom psychologii oraz każdemu pasjonatowi lotnictwa.