Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autor: Chesley B. "Sully" Sullenberger III, Jeffrey Zaslow
Tytuł: Sully. W poszukiwaniu tego, co naprawdę ma znaczenie. Nieznana historia cudu na rzece Hudson
Tytuł oryginalny: HIGHEST DUTY. My search for what really matters.
Wydawnictwo - wydanie polskie: Znak - litera nova. Kraków, 2016
Wydawnictwo - oryginał: William Morrow, Harper Collins Publishers, 2009
Ilość stron - wydanie polskie: 334
Gdzie kupić: W Empiku za 35,99 zł

Opis: Kilka lat temu opisywałem tę książkę, gdy przeczytałem ją w oryginale. Obecnie (piszę te słowa w grudniu 2016) pojawiło się wydanie polskie. Poniższy opis to ten zamieszczony na stronie kilka lat temu.
Zawsze dziwiło mnie, kiedy media okrzyknęły kapitana Sullenbergera bohaterem. Oczywiście, uznaję go za wyjątkowo utalentowanego pilota, jednak słowo "bohater" jakoś mi tu nie pasowało... Dlatego zastanawiałem się, w jakim tonie będzie napisana ta książka. Otóż książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Oczywiście, jest napisana w stylu typowo amerykańskim (pełnym niepotrzebnych, moim zdaniem, szczegółów typu co kapitan jadł w dniu lotu), jednak sam kapitan Sullenberger skromnie stwierdza, że bohaterem się nie czuje.

Zaletą książki jest to, iż nie dotyczy ona wyłącznie samego lądowania na rzece Hudson. Jest pełną refleksji książką o lotniczej pasji, czy po prostu - o życiu. Autor pisze w niej o początkach swego zamiłowania do lotnictwa, o tym, czym dla niego jest latanie, ale także o odpowiedzialności związanej z zawodem pilota, o swoim podejściu do życia, o swym życiu osobistym i rodzinnym... Z książki dowiemy się również o blaskach i cieniach pracy pilota linii lotniczej, o trudach pracy pilota myśliwców (którym Sullenberger był, zanim zasiadł za sterami samolotów pasażerskich), czasem także o szarej codzienności... Książka zdecydowanie warta przeczytania! Napisana nie tylko przez doskonałego pilota, ale przede wszystkim przez mądrego, zdolnego do refleksji człowieka. W książce znajdziemy również zdjęcia oraz zapis rozmów załogi lotu 1549 z kontrolą lotów. Polecam!