Lotnictwo cywilne


Daty pierwszych lotów prototypów oraz pierwsi klienci na dany typ (launch customers)

Typ samolotu Data pierwszego lotu
Airbus A30028.10.1972
Airbus A300-60008.06.1983
Airbus A31003.04.1982
Airbus A31815.01.2002
Airbus A31925.08.1995
Airbus A32022.02.1987
Airbus A320 neo25.09.2014
Airbus A32111.03.1993
Airbus A330-20013.08.1997
Airbus A330-3002.11.1992
Airbus A330neo (-900)19.10.2017
Airbus A34025.10.1991
Airbus A340-50011.02.2002
Airbus A340-60023.04.2001
Airbus A350XWB (-900)14.06.2013
Airbus A350-100024.11.2016
Airbus A38027.04.2005
Antonov AN 2429.10.1959
Antonov AN 12428.12.1982
Antonov AN 22521.12.1988
Avro RJ10013.05.1992
ATR 4216.08.1984
ATR 42 - 60004.03.2010
ATR 7227.10.1988
BAC 1-1120.08.1963
Boeing 70715.07.1954
Boeing 7279.02.1963
Boeing 737-1009.04.1967
Boeing 737-2008.8.1967
Boeing 737-30024.02.1984
Boeing 737-40019.02.1988
Boeing 737-50030.06.1989
Boeing 737-7009.02.1997
Boeing 737-80031.07.1997
Boeing 737 MAX 716.03.2018
Boeing 737 MAX 829.01.2016
Boeing 737 MAX 913.04.2017
Boeing 7479.02.1969
Boeing 747-40029.04.1988
Boeing 747-8 Intercontinental20.03.2011
Boeing 75719.02.1982
Boeing 757-3002.8.1998
Boeing 767-20026.09.1981
Boeing 767-200ER06.03.1984
Boeing 767-30030.01.1986
Boeing 767-300ER9.12.1986
Boeing 767-400ER9.10.1999
Boeing 77712.06.1994
Boeing 777-9X25.01.2020
Boeing 787-815.12.2009
Boeing 787-917.09.2013
Boeing 787-1031.03.2017
Bombardier CSeries CS 10016.09.2013
Bombardier CSeries CS 30027.02.2015
British Aerospace 1463.09.1981
COMAC C9195.5.2017
Concorde (prototyp francuski)2.03.1969
Concorde (prototyp brytyjski)9.04.1969
Concorde (prototyp brytyjski)9.04.1969
CRJ 10010.05.1991
CRJ 20013.11.1995
CRJ 70027.05.1999
CRJ 90020.10.2001
CRJ 1000 (NextGen)03.09.2008
De Havilland Canada DHC-8 Dash 820.06.1983
De Havilland Canada DHC-8 Dash 8 Q 40031.01.1998
De Havilland Comet 27.07.1949
De Havilland Comet 2 27.08.1953
De Havilland Comet 3 (zbudowano tylko jeden egzemplarz!) 19.07.1954
De Havilland Comet 4 27.04.1958
Dornier Do 3286.12.1991
Dornier Do 328JET20.01.1998
Douglas DC-830.05.1958
Douglas DC925.02.1965
Embraer RJ-14511.08.1995
Embraer E17019.02.2002
Embraer E17514.06.2003
Embraer E19012.03.2004
Embraer E19507.12.2004
Embraer E190-E223.05.2016
Fokker F27 Friendship24.11.1955
Fokker F28 Fellowship1.05.1967
Fokker F702.04.1993
Fokker F10030.11.1986
HS121 Trident9.01.1962
HS121 Trident 2E27.07.1967
HS121 Trident 3B11.12.1969
Iljuszyn Ił-184.07.1957
Iljuszyn Ił-62M13.03.1969
Iljuszyn Ił-8622.12.1976
Iljuszyn Ił-96-30028.09.1988
Jakowlew JAK-4021.09.1966
Jakowlew JAK-427.3.1975
Learjet 457.10.1995
Lockheed L1011 TriStar16.11.1970
McDonnell Douglas DC-1029.08.1970
McDonnell Douglas MD-1110.01.1990
McDonnell Douglas MD-8018.10.1979
McDonnell Douglas MD-8208.01.1981
Mitsubishi Regional Jet MRJ 9011.11.2015
Saab 340 28.01.1983
Saab 200026.03.1992
Sud Aviation SE210 Caravelle27.05.1955
Tupolev TU10417.06.1955
Tupolev TU11415.11.1957
Tupolev TU13429.07.1963
Tupolev TU14431.10.1968
Tupolev TU15404.10.1968
Vickers Vanguard20.01.1959
Vickers Viscount16.07.1948
Vickers VC1029.06.1962
Vickers Super VC107.05.1964

Jeśli chcesz obejrzeć tabelę ze szczegółowymi informacjami o pierwszych lotach Concorde, kliknij tutaj.

Typ samolotu Launch customer Uwagi dodatkowe
Airbus A300Air FranceParyż-Londyn 23.5.1974
Airbus A310Swissair1983
Airbus A320Air France1988
Airbus A330Air Inter
Airbus A350Qatar AirwaysLaunch customer dla Europy - Finnair
Airbus A380Singapore Airlines2007
Boeing 747PanAm
Boeing 767United
Boeing 777United
Boeing 787ANA All Nippon AirwaysLOT - launch customer dla Europy
Bombardier CS100 (obecnie A220-100)Swiss
Bombardier CS300 (obecnie A220-300)airBaltic
Embraer E170Polskie Linie Lotnicze LOT