Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autor: Mohan R. Pandey
Tytuł: How Boeing Defied the Airbus Challenge: An Insider's Account

Opis: Mohan R. Pandey był pracownikiem Boeinga, który zajmował się certyfikacją ETOPS (umożliwiającą samolotom dwusilnikowym rejsy dalekodystansowe w obszarach niezamieszkanych, np. nad oceanami, tak, aby zawsze samolot był w zasięgu jakiegoś lotniska). Książka tak naprawdę jest opisem zmagań Airbusa, realizującego projekt A340, z Boeingiem i jego słynnym B777. Bardzo dużo miejsca poświęca w niej Pandey samej certyfikacji ETOPS. Opisuje w szczegółach, jak trudno było "wywalczyć" zgodę na ETOPS...
A czy książkę polecam? Szczerze, nie wiem. Z jednej strony ciekawie ją się czytało - Pandey w interesujący sposób pisze o tym, jak się projektuje samoloty odpowiednie do zapotrzebowania rynkowego, jak się je certyfikuje, jak sprzedaje (i jakich taktyk używają producenci)... Pozwala to na przyjrzenie się trendom przewozów pasażerskich. Historia zmagań dwóch wizji producentów - Airbusa z jego czterosilnikowcami A340 i A380 dostosowanymi do ruchu hubowego - oraz Boeinga z jego koncepcją "point to point" w samolotach dwusilnikowych - była dość wciągająca. Jednak w mojej opinii w książce było chwilami... po prostu zbyt dużo szczegółów dotyczących certyfikacji ETOPS. O ile więc książkę jako całość oceniam jako ciekawą, to były też takie jej fragmenty, które chwilami wydawały mi się odrobinę nużące, bo nie potrzebowałem aż takiego poziomu szczegółowości na temat ETOPS. Poza tym, w książce nie znajdziecie całościowego opisu zmagań dwóch największych producentów lotniczych, jako że jej autor skupia się głównie na rywalizacji dwóch konkretnych samolotów A340 i B777, którym poświęca najwięcej uwagi. Jeden z ostatnich rozdziałów, dość krótki, skupia się na rywalizacji A350 i B787. Pod koniec książki można też przeczytać o A380 - jednak jest to książka nie tyle o zmaganiach Boeinga z Airbusem, ile o zmaganiach projektów A340 i B777.
Reasumując, jeśli temat ETOPS Was szczególnie interesuje, jest to książka dla Was. Tak samo, jeśli jesteście fanami A340 lub B777 - poznacie te samoloty w szczegółach. Jeśli jednak nie interesują Was te szczegóły, a tylko ogólne zmagania Airbusa z Boeingiem, bardziej przekrojowo - to na mojej stronie znajdziecie recenzje innych książek na ten temat. Na plus można powiedzieć, że książka jest względnie niedroga. Wersja papierowa do tanich nie należy, ale ja kupiłem wersję elektroniczną na Amazon za $8.55.