Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autorzy: Jennifer Coutts Clay
Tytuł: Jetliner Cabins
Wydawnictwo: John Wiley & Sons, Lipiec 2006

Opis:Autorka ma ponad 30 lat doświadczenia w zakresie marketingu lotniczego. Książka - wydana w formie bogato ilustrowanego albumu - w bardzo interesujący sposób opisuje wszystkie aspekty dotyczące wyposażania kabin pasażerskich samolotów, jak również prezentuje aspekty marketingowe dotyczące produktu pokładowego.
Książka, wydana w języku angielskim, jest dość trudno dostępna na rynku polskim, ale kilka sklepów oferuje jej sprzedaż. Można ją kupić w okładce miękkiej lub twardej. Wydana jest na eleganckim, kredowym papierze. Zawiera mnóstwo szczegółowych zdjęć i schematów.
Czytelnik znajdzie w niej chyba wszystko, co dotyczy kabin pasażerskich. Autorka opisuje np. czym kierują się linie lotnicze tworząc malowanie samolotów czy projektując wyposażenie kabiny (jak np. koce czy zagłówki), z czym kojarzy się pasażerom taki, a nie inny kolor foteli czy zasłon, na co należy zwracać uwagę wybierając materiały na wykładzinę w kabinie... W książce omówiono nawet aspekty trwałości i eksploatacji materiałów w kabinie czy utrzymywania ich w czystości. Z książki dowiemy się również np. o funkcjonowaniu i wpływie na komfort podróży oświetlenia kabiny czy odpowiednio profilowanych foteli. Autorka opisuje także czym należy się kierować projektując kabinę pasażerską oraz omawia zmiany w wyglądzie kabin pasażerskich na przestrzeni lat. Z książki dowiedzieć się można także o trendach, jakie panują w projektowaniu kabin. Prezentowane są projekty kabin samolotów takich jak A380 czy Dreamliner, jak również luksusowych odrzutowców dyspozycyjnych. Omawia także standardy obsługi pasażerów w klasach first, business i ekonomicznej, jak również opisuje serwis pokładowy w kabinie Concorde.
Książka moim zdaniem zdecydowanie godna polecenia - zarówno dla projektantów, pracowników działu reklamy czy marketingu linii lotniczych, jak i dla kandydatów na personel pokładowy - ale również stanowi fascynującą lekturę dla wszystkich pasjonatów lotnictwa i częstych pasażerów linii lotniczych. W książce pełno jest wysokiej jakości zdjęć. Pełna jest również ciekawostek - można się z niej dowiedzieć o rzeczach, na które wcześniej pasażer zwykle nie zwracał uwagi. Choć cena książki jest dość wysoka (ok. 100 zł), to ZDECYDOWANIE POLECAM!