Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autorzy: Christopher Orlebar
Tytuł: The Concorde Story
Wydawnictwo i rok wydania: Osprey Publishing, 2011
Oprawa: Twarda
Stron: 248
Gdzie kupić, jaka cena: 25 euro, Book Depository.co.uk

Opis: To już siódme wydanie książki znanego brytyjskiego pilota samolotów Concorde. Po raz pierwszy książkę wydano w 1986 roku. Obecne wydanie zostało uaktualnione oraz uzupełnione o dodatkowe rozdziały, m.in. opis (oraz następstwa) katastrofy Concorde z 2000 roku.
Książka zawiera dużo informacji dla pasjonatów tego samolotu. Autor wyjaśnia wiele szczegółów technicznych dotyczących samolotu oraz różnic w jego eksploatacji w porównaniu z samolotami poddźwiękowymi, a także samego lotu ponaddźwiękowego. Dowiemy się m.in. w jaki sposób skrzydło delta generuje siłę nośną.
Orlebar pisze również w swojej książce m.in. na temat procedur i przebiegu lotu, szczegółów projektu samolotu Concorde, jego konkurentach oraz przebiegu służby. Książka zawiera także opis m.in. uroczystości związanych z ostatnim lotem Concorde w 2003 roku. W "The Concorde Story" nie zabrakło również informacji na temat przebiegu szkolenia pilotów do pilotowania samolotu, jak również wielu ciekawostek oraz statystyk. Książka zawiera także m.in. kalendarium, informacje o poszczególnych egzemplarzach samolotu czy listę załóg przeszkolonych do pilotowania Concorde w British Airways i Air France. Uzupełnieniem publikacji jest wiele wysokiej jakości kolorowych zdjęć oraz schematów.
Książka zdecydowanie warta publikacji, choć moim zdaniem kilku szczegółowych informacji zabrakło. Jednak żadna książka nie jest doskonała, gdyż i projekt Concorde był tak zaawansowany, iż trudno opisać zagadnienie wyczerpująco w jednej publikacji. Toteż zdecydowanie polecam zakup tej książki.