Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autor: Kenneth T. Walsh
Tytuł: Air Force One. Dzieje prezydentów USA i ich samolotów

Wydawnictwo: WYDAWNICTWO MAGNUM, Warszawa, 2003
Ilość stron:231

Opis: "Kenneth T. Walsh dokonał wielkiej rzeczy - napisał jedyną w swoim rodzaju historię prezydenckich podróży lotniczych. Autor cytuje wiele anegdot o prezydentach i ich współpracownikach, opowiada o roli i znaczeniu Air Force One (...)- Bob Ruddick, były pilot Air Force One [cytat z okładki książki]". Zdaniem autora strony, książkę warto przeczytać, czyta się ją ciekawie, aczkolwiek jest to bardziej książka omawiająca polityczny i społeczny aspekt samolotu Air Force One niż ten lotniczy.
Oczywiście, w książce zawarto skrótowy opis wnętrz samolotu czy jego osiągi techniczne, zamieszczono też kilka zdjęć, jednak większość książki opisuje bardziej podróże lotnicze i prezydentów niż sam samolot - który raczej jest tłem opisywanych wydarzeń. Warto jednak przeczytać, aby zrozumieć to wszystko, z czym dziś wiąże się symbolika Air Force One. Samolot ten, nazywany także Latającym Białym Domem, stanowi dziś bowiem symbol potęgi Stanów Zjednoczonych. Dowiemy się, kiedy, jak i dlaczego Air Force One stał się samolotem tak legendarnym oraz jakie maszyny pełniły tę zaszczytną funkcję, a także od kiedy prezydencki Boeing nosi nazwę Air Force One i obecne barwy.
Zdecydowanie zabrakło mi większej ilości informacji technicznych o samolocie, za mało moim zdaniem jest także informacji o prezydenckim śmigłowcu Marine One, jednak trzeba przyznać, że Kenneth T. Walsh, dziennikarz i korespondent z Białego Domu, podjął się trudnego zadania, gdyż nikt wcześniej książki o podobnej tematyce nie napisał. Biorąc to pod uwagę, mimo wszystko stwierdzam, że autor książki zadanie to wykonał bardzo dobrze.