Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autor: Witold Kamocki
Tytuł: Po drugiej stronie radia II
Ilość stron:256 (wliczając strony nienumerowane ze zdjęciami)
Cena, gdzie kupić: 49 zł, np. na sklep.dlapilota.pl

Opis: Książkę powinien przeczytać każdy, kto interesuje się pracą kontrolerów ruchu lotniczego. Jednym z nich był Witold Kamocki, który rozpoczął pracę w 1966 roku. Książka pokazuje blaski i cienie trudnej pracy "z drugiej strony radia" - zapewniam, że opowieści są nie mniej ciekawe niż te "kokpitowe", spisywane przez pilotów. Bardzo wciągająca, świetnie się czyta. Aż trudno sobie wyobrazić, jak różni się praca kontrolera wtedy od tej dzisiejszej.
Minusem "dla niewtajemniczonych"" jest duża ilość żargonu lotniczego, ale przecież książkę czytać będą pasjonaci lotnictwa, a oni nie powinni mieć z frazeologią problemu. Jak stwierdza sam autor, bez żargonu nie dałoby się ukazać specyfiki tej pracy. Drugą małą wadą jest w mojej opinii nieco "chaotyczna" struktura książki. Książka jest zbiorem luźnych wspomnień autora, niekoniecznie ze sobą powiązanych czy ułożonych chronologicznie. Może to jednak stanowić też zaletę, gdyż poszczególne opowiastki są dość krótkie, a więc książkę wygodnie się czyta. Niemniej jednak troszkę brakowało mi spójności narracji, co nie zmienia faktu, że mimo tego od książki Witolda Kamockiego i tak bardzo trudno się oderwać!
Obecne, drugie, poprawione i uzupełnione wydanie książki, zawiera też odtworzone z rękopisu opowiadania kontrolera (i późniejszego radiooperatora PLL LOT) Andrzeja Urbana, a także Władysława Poniżnika (kontrolera oraz pilota PLL LOT). Muszę przyznać, że rozdziały pana Urbana są moim zdaniem najbardziej narracyjnie spójne, niemniej jednak wszystkie rozdziały książki bez wyjątku są wyjątkowo wciągające! Tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Ze względu na opowiadania obu wyżej wymienionych panów (zajmują około połowy obecnego wydania) warto przeczytać drugie wydanie, nawet jeśli poprzednie jest Wam znane. Zdecydowanie polecam!