Lotnictwo cywilne


Książki lotnicze

Autorzy: Bill Gunston
Tytuł: Airbus: The Complete Story
Wydawnictwo i rok wydania: Haynes Publishing, 2009 (pierwsze wydanie: 1988)
Oprawa: Twarda
Gdzie kupić, jaka cena: 25 euro, Book Depository.co.uk

Opis: Zacznijmy od... jakości wydania. Twarda oprawa, kredowy papier, mnóstwo wysokiej jakości zdjęć, a do tego schematów przekrojowych każdego typu maszyny Airbusa i dane techniczne... Obecne wydanie znanej już od lat książki Billa Gunstona, to zdecydowanie przyjemność dla oka :).
A jeśli chodzi o treść - jest jeszcze lepiej. Gunston, wieloletni pracownik Airbusa, opisuje najpierw początki powstania firmy. A, jak wynika z jego lektury, początki te nie były łatwe. Z jego książki czytelnik dowie się faktów, o których nie mówi się otwarcie; w książce nie brakuje "informacji osobistych" i nieoficjalnych, a jednocześnie z pewnych źródeł. Mam wrażenie, że w tej książce znaleźć można informacje, których w innych książkach brakuje.
Kolejne rozdziały dotyczą każdego modelu europejskiego producenta. Każdemu typowi samolotu poświęcony jest oddzielny rozdział.
Jedyne moje "zastrzeżenie", to że nie każdemu modelowi Gunston poświęca tyle samo uwagi. W mojej opinii, nieco za dużo miejsca poświęca samolotom A300 i A310, a za mało konstrukcjom nowszym. Z drugiej jednak strony, historia Airbusa jest bardzo mocno związana właśnie z pierwszymi jego produktami i trudno byłoby Gunstonowi opisać ją tak obszernie, gdyby nie poświęcił dla A300 aż tyle miejsca. Mimo pewnych "objętościowych dysproporcji" w zakresie omawiania poszczególnych typów, nie można jednak powiedzieć, aby którykolwiek z nich był omówiony powierzchownie. Choć jedne rozdziały mają stron 10, a inne po 30, to jednak każdą maszynę Airbusa autor omawia możliwie szczegółowo.
Zdecydowanie, warto przeczytać. Plusem książki jest to, że w jednej publikacji można znaleźć dość obszerne informacje na temat każdego modelu Airbusa. Dotychczas, nie znalazłem innego tak obszernego "kompendium wiedzy" na temat historii i osiągnięć firmy Airbus. Oczywiście, może zawiera ono pewne braki, informacji mogłoby być jeszcze więcej, a jednak opisy są dość dokładne. Książka może nie jest tania, ale zdecydowanie warta swojej ceny.