Lotnictwo cywilne


Filmy lotnicze


Tytuł filmu: Ground Control

Tłumaczenie polskie*: Kontrola lotów

Obsada: Kiefer Sutherland, Bruce McGill, Kristy Swanson, Robert Sean Leonard, Margaret Cho, Charles Fleischer, Henry Winkler, Farrah Forke, Brian George, Drew Snyder, Steve Sax i inni

Reżyseria: Richard Howard (IV)

Rok produkcji: 1999

Czas trwania filmu: 97 minut

Opis: Jack Harris jest jednym z najlepszych kontrolerów ruchu lotniczego ośrodka Chicago. Pewnego dnia, podczas jego dyżuru dochodzi do katastrofy. Chociaż nie było to winą Jacka, mężczyzna czuje się winny i popada w depresję. Przeprowadza się więc do Phoenix i rezygnuje z pracy. Zaczyna tworzyć gry komputerowe dotyczące jego pracy. Po pięciu latach, dzwoni do niego przyjaciel, kontroler lotów, T.C. Prosi on Jacka o wsparcie, gdyż rozpoczyna się sezon urlopowy i, jako przełożony, T.C. ma problem z obsadzeniem stanowisk. Jack ulega namowom i w noc sylwestrową zjawia się w Ośrodku Kontroli Lotów w Phoenix. Jednak warunki na powrót do pracy nie są sprzyjające - ośrodek przejął tego dnia dodatkowe loty, samoloty krążą na resztkach paliwa, a pogoda jest paskudna. Na domiar złego, jeden z samolotów ulega awarii. Jack musi zapomnieć o przeszłości, uwierzyć w siebie i bezpiecznie sprowadzić zagrożony samolot na ziemię.

Od autora: Film przez cały czas trzyma w napięciu. Choć praca w prawdziwej kontroli lotów odbiega od tej przedstawionej w filmie, to jednak wizja filmowa tej pracy jest dość ciekawa i dobrze ukazuje problemy, z jakimi muszą się na co dzień borykać pracownicy kontroli ruchu lotniczego. Polecam ten film zwłaszcza dla osób zainteresowanych kontrolą lotów.


* - tłumaczenie polskie nie zawsze jest zgodne z właściwym tytułem i często odbiega od oryginału. Podaję tłumaczenie "przyjęte za właściwe", tj. używane w telewizji i wypożyczalniach video.