Lotnictwo cywilne


Porty lotnicze w Polsce


Gdańsk Rębiechowo im. Lecha Wałęsy (GDN / EPGD)


Logo pochodzi z oficjalnej strony lotniska

Ważne telefony

Adres:

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
ul. Słowackiego 200
80-298 Gdańsk


Odległość od centrum miasta: 12 km

Drogi startowe:


Droga startowa Szerokość Długość
11 / 29 2800 m 45 m

Pasażerowie i operacje lotnicze - fakty i liczby

Liczba pasażerów (2019): 5 376 120
Liczba operacji lotniczych (2019): 48 882

Początki

Port Lotniczy Gdańsk Rębiechowo jest trzecim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. W maju 2004 obchodził 30-lecie swojego istnienia.

Pierwsze gdańskie lotnisko powstało po pierwszej wojnie światowej. Lotnisko to powstało na bazie lotniska wojskowego we Wrzeszczu. Miało to miejsce w roku 1910. Lotniskiem tym zarządzał Senat Wolnego Miasta Gdańska.

W latach 20. lotnisko w Gdańsku pełniło funkcje zarówno lotniska docelowego, jak i tranzytowego. Było to lotnisko międzynarodowe. Korzystały z niego m.in. samoloty Niemiecko-Radzieckiego Towarzystwa Lotniczego DERULUFT / Deutsch-Rusische Luftverkehrsgesellschaft /, które eksploatowało linię z Berlina do Leningradu i Moskwy. Gdański port lotniczy utrzymywał także stałe połączenia lotnicze z Warszawą, Szczecinem, Elblągiem, Malborkiem, Królewcem, Olsztynem i Berlinem.

Inauguracja pierwszej polskiej regularnej linii lotniczej miała miejsce 5 września 1922 roku. Samoloty Junkers F-13 linii lotniczej "Aerolloyd" latały raz dziennie na trasie Gdańsk-Warszawa-Lwów. W latach 1922 - 1939 z gdańskiego portu lotniczego operacje lotnicze wykonywały samoloty typu Junkers F-13, Fokker-VII/1M, PWS-24, Lockheed L-10A Elektra, Lockheed L-14H Super Elektra, Douglas DC-2 i Junkers Ju-52. Przeciętna liczba obsługiwanych pasażerów wynosiła rocznie w okresie od 1929 do 1935 roku 1500 pasażerów.

Aż do roku 1974 Gdańsk utrzymywał połączenie Warszawą, Szczecinem, Bydgoszczą, Krakowem, Wrocławiem, Katowicami i Rzeszowem. Oprócz sukcesywnie uruchamianych połączeń międzynarodowych, szczególnie częste były połączenia w sezonach letnich z Kopenhagą, Sztokholmem, Berlinem, Budapesztem, Warną i Burgas. Ponadto samoloty czarterowe latały z Gdańska do wielu innych portów zagranicznych.

Dynamicznie rozwijający się region był powodem przeniesienia portu lotniczego z centrum miasta na obszar obszar stwarzający możliwości dalszego rozwoju gdańskiej komunikacji lotniczej i aglomeracji Zatoki Gdańskiej.

Pierwszy polski port lotniczy wybudowany został całkowicie od podstaw w Gdańsku-Rębiechowie. Jego otwarcie nastąpiło 2 maja 1974 roku.

Dnia 30 kwietnia 1993 roku Port Lotniczy Gdańsk przekształcił się w zorientowaną kapitałowo spółkę prawa handlowego.

Nagrody

Gdańskie lotnisko wielokrotnie otrzymywało różne nagrody. Np.:


Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, w ankietach przeprowadzanych przez Pracownię Badań Społecznych w Sopocie, uzyskał następujące wyniki:

Lotnisko było także kilkakrotnie gospodarzem targów lotniczych Airport Expo.

Terminal pasażerski

Terminal pasażerski tego lotniska to nowoczesny, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 7.260 m2 oraz przepustowości 1.000.000 pasażerów rocznie. Terminal jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Na terenie lotniska znajdują się m.in.:





Aktualizacja 23.05.2012 - nowy terminal

"Stary" terminal (do którego odnoszą się powyższe informacje) to teraz hala przylotów, natomiast nowy, otwarty w maju 2012, stanowi halę odlotów. Zdjęcie (wykonał autor) zamieszczam poniżej. Lotnisko, po otwarciu nowego terminala, jest przygotowane do obsługi 5 mln pasażerów rocznie!

Kontrola lotów

Lotnisko w Gdańsku posiada oddzielną kontrolę lotniska oraz kontrolę zbliżania, a także system automatycznej informacji pogodowej ATIS. Pracę kontrolerów wspomaga radar G.E.C. Marconi oraz system zobrazowania radarowego Norcontrol.

Nazwa stanowiska kontroliCzęstotliwośćGodziny pracy
Gdańsk approach (zbliżanie) 130,875 24H
Gdańsk tower 118,1 24H
Gdańsk ATIS (pogoda) 129,625 24H

Widok z kosmosu

Zdjęcie pochodzi z programu Google Earth
Zdjęcie pochodzi z programu Google Earth

Przy tworzeniu tej podstrony korzystałem z informacji zawartych na oficjalnych stronach Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Ostatnia aktualizacja 10.09.2014. Autor nie gwarantuje aktualności informacji!