Lotnictwo cywilne


Samoloty pasażerskie


Odrzutowce dyspozycyjne - "bizjety"

Samoloty dyspozycyjne - strona główna Cessna Challenger Dassault Embraer Gulfstream Learjet

Myślę, że każdy pasjonat lotnictwa doświadczył w trakcie swoich podniebnych podróży pewnych nieprzyjemności związanych z podróżowaniem samolotami rejsowymi. A to się samolot spóźni, a to rejs odwołany, a to bagaż zginie, a na dodatek nawet napoju nie można wnieść do samolotu ;). Tych problemów nie doświadczają na pewno bogacze latający samolotami dyspozycyjnymi. Wydaje mi się, że każdemu marzyłby się lot takim samolotem, choć pewnie dla większości jest to marzenie mało realne. Z samolotów tego typu korzystają zwykle rządy, miliarderzy czy sławy wielkiego ekranu. Loty samolotami dyspozycyjnymi do tanich nie należą (zależnie od typu samolotu i trasy, mogą kosztować od ok. 6 tys. zł za godzinę lotu aż do sum takich jak nawet 10 000 $ za godzinę lotu).
Jednak jeśli już kogoś na to stać, to pewnie podróż w takim luksusie warta jest swojej ceny. Po pierwsze, nie da się spóźnić na samolot prywatny, a poza tym nie trzeba się dostosowywać do odgórnie ustalonych rozkładów lotów - to my decydujemy, kiedy i gdzie chcemy lecieć. Po drugie, nie trzeba stać w długich kolejkach do odprawy. Po trzecie, poziomowi komfortu oferowanego w samolotach dyspozycyjnych nie dorówna najlepsza chyba klasa pierwsza samolotu rejsowego. Samolot taki (zależnie od wielkości) wyposażony jest zwykle w wygodne, skórzane fotele, wykończony np. w drewnie (czy raczej jego imitacjach dostosowanych do wymagań bezpieczeństwa lotniczego), stoliki, dobrze wyposażony barek... Większy odrzutowiec może wręcz stać się naszym latającym domem czy biurem, wyposażonym w łącza satelitarne, dostęp do internetu czy telewizji... Na pokładzie takiego odrzutowca znaleźć można także łóżko, prysznic, salę konferencyjną i mnóstwo innych rzeczy...Dobrze wyposażony samolot tego typu może stanowić wygodniejsze "lokum" niż zwykłe mieszkanie niejednego człowieka ;).

Na zdjęciach poniżej: Wnętrza samolotów BBJ

Samoloty takie oczywiście można albo wynająć (zajmuje się tym szereg firm lotniczych), albo, w przypadku bardziej zasobnego portfela, kupić. W przypadku kupna, oczywiście wykańczane są one na indywidualne zamówienie, a nabywca może sam wybrać (spośród wielu oferowanych) wystrój, wyposażenie, wykończenie czy układ pomieszczeń i foteli w samolocie.
Np. koszt samolotu BBJ (dane z 1999 roku) wynosi ok. 35 mln $, nie wliczając jednak kosztów wykończenia kabiny!

Jeśli chodzi o wybór samolotu, to wśród producentów większych odrzutowców najpopularniejszymi są Boeing Business Jet (bazujący na Boeingu 737NG) czy Airbus Corporate Jetliner (ACJ - bazuje on na A319). Oczywiście, Boeing i Airbus oferują również inne maszyny - np. A318 Elite, A320 Prestige... Samoloty tej wielkości mieszczą ok. 19 - 50 osób zależnie od konfiguracji, więc z racji mniejszej masy ich zasięg jest wydłużony i mają one możliwości latania transkontynentalnego.
W ofercie Airbusa znajdują się również luksusowe szerokokadłubowce, np. A330, 340, i oczywiście, A380, natomiast Boeing oferuje wersje B747 VIP, B777 VIP czy B787 VIP (oczywiście - ten ostatni dopiero w planach).
Natomiast do bardziej znanych samolotów dyspozycyjnych mniejszej klasy należą, m.in:

Mało kto słyszał o samolocie... Honda Jet. Odrzutowiec to nieduży, ale o ciekawej konstrukcji - m.in. silniki odsunięte od kabiny, zamontowane na wysięgnikach nad skrzydłami, pozwalają na większy komfort podróży (jest ciszej). Ciekawostką w tak małym samolocie jest elektroniczne zaciemnianie okien kabiny, analogiczne jak w Boeingu 787 Dreamliner. W kokpicie samolotu znajdują się 3 wyświetlacze dotykowe (2x PFD, 1x MFD). Zasięg samolotu pozwala podróżować 4 pasażerom na dystansie 1900 km. Więcej informacji tutaj

Na tej stronie zamierzam opisać najbardziej znane samoloty dyspozycyjne (pomijając produkty Airbusa i Boeinga, gdyż ich konstrukcja nie odbiega zasadniczo od wersji pasażerskich).

[Rozmiar: 9140 bajtów]
[Rozmiar: 9140 bajtów]
[Rozmiar: 9140 bajtów]
[Rozmiar: 9140 bajtów]
[Rozmiar: 9140 bajtów]
[Rozmiar: 9140 bajtów]