Lotnictwo cywilne

Lotnictwo od kuchni

Aplikacje mobilne na iPhone

Oto kilka przydatnych aplikacji na iPhone, które każdy pasjonat lotnictwa powinien mieć :)

Airports Plus (aplikacja płatna - 3 euro)

Aplikacja zdecydowanie warta swojej ceny. Na ekranie głównym możemy ustawić sobie nasze ulubione porty lotnicze, aby mieć do nich natychmiastowy dostęp. Również z poziomu ekranu głównego dostępne jest szybkie wyszukiwanie, według dowolnego klucza (kod ICAO/IATA/nazwa lotniska/nazwa miasta itd.). Aplikacja zawiera informacje m.in. na temat pasów startowych, )ich kategorii ILS, układu (uproszczony schemat), wysokości lotniska, pozwala także sprawdzić pogodę (np. METAR) oraz wyliczyć dystans do innego lotniska. Podaje również koordynaty geograficzne lotniska.
Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, a wyszukanie dostępnych danych jest naprawdę proste i szybkie. Co ważne, autorzy oferują naprawdę sprawne wsparcie techniczne - kiedy zgłosiłem, że pewnego lotniska brakuje w bazie, bardzo szybko dokonali poprawek.
Dodatkową zaletą jest, że aplikacja działa także w trybie off-line.

FlightRadar 24 (aplikacja płatna - 4 euro)

Nie wyobrażam sobie życia bez tej aplikacji, używam jej nonstop. Dodatkowo, jest bardzo wygodna w użytkowaniu i oferuje sporo możliwości personalizacji. Co pozwala robić? Nie tylko śledzić obraz sytuacji ruchowej w powietrzu, ale też zastosować dowolne filtry (wyświetlać tylko ten ruch lotniczy, który nas interesuje, np. odloty z Warszawy, albo samoloty tylko danego typu), wyświetlać szczegółowe informacje o danym rejsie, ustawiać etykiety samolotów zgodnie z naszymi preferencjami i wiele, wiele więcej. Co ciekawe, można nakierowywać aparat telefonu na dany samolot na niebie, a aplikacja zidentyfikuje dla nas, co to za samolot, który właśnie nad nami leci...

AeroWeather

Nic dodać, nic ująć - prosta, ale bardzo funkcjonalna i dość czytelna aplikacja pozwalająca sprawdzać pogodę lotniczą.

LiveATC Air Radio

Stronę liveatc.net , pozwalającą na nasłuch kontroli lotów na żywo, zna chyba każdy pasjonat lotnictwa. Powyższa aplikacja to po prostu wersja na smartfon. Bardzo praktyczna, a co ciekawe nie powoduje dużego zużycia danych, czasami mam włączoną przez dłuższy czas bez szkody dla kosztów rachunku... Świetne wrażenie daje gdy mamy ją uruchomioną w tle razem z Flightradar :). Dodatkową funkcją powyższej aplikacji jest to, że wyświetla Jeppessenowski diagram naziemny wybranego lotniska (pasy, drogi kołowania). Wada? Długotrwałe użycie powoduje szybkie wyczerpanie baterii, więc jeśli dużo używamy, warto nie rozstawać się z ładowarką, niemniej jednak używam dość często i jest to bardzo wygodne.

Star Alliance Navigator

Aplikacja firmowa Star Alliance pozwala m.in. na sprawdzenie statusu rejsu czy rozkładu lotów. Pozwala także uzyskać (bardzo podstawowe i mało przydatne, trzeba przyznać) informacje o lotniskach, do których lata przewoźnik. Co ciekawe, ostatnia aktualizacja była w 2012, a sprawdzanie statusu rejsu, często się zacina. Można zainstalować, ale aplikacja nie jest specjalnie przydatna.

Aplikacje linii lotniczych i lotnisk


Powyżej: aplikacja Lufthansy

Wiele linii lotniczych i lotnisk oferuje także swoje aplikacje. Na uwagę zasługują aplikacje Swiss i Lufthansy, a także Ryanair oraz Wizz Air.
Aplikację Swiss, tak samo jak i Lufthansy, cenię za bardzo przyjemną szatę graficzną, dopracowanie, stabilność, łatwość obsługi oraz bogactwo możliwości. Można w nich łatwo sprawdzić status rejsu, odprawić się i otrzymać (dostępną z poziomu aplikacji Swiss) kartę pokładową, poczytać o oferowanych nowościach i serwisie pokładowym, otrzymywać (w przypadku Lufthansy) powiadomienia push... Aplikacja Lufthansy pozwala także zapisać się do newslettera, skontaktować z linią lotniczą czy pobrać bardzo fajne tapety na telefon. Zarówno w przypadku Lufthansy, jak i Swiss istnieje oczywiście możliwość zalogowania się do aplikacji, dzięki czemu mamy łatwy dostęp do naszych rezerwacji a kupowanie nowego biletu jest szybkie i przyjemne. Aplikacja Swiss daje także możliwość wyświetlenia przydatnych informacji przed i po locie (na temat lotniska i serwisu podczas rejsu).


Powyżej: aplikacje Swiss oraz LOTu

Niestety, niezbyt funkcjonalna jest, moim zdaniem aplikacja PLL LOT. Pozwala ona kupić bilet czy sprawdzić status rejsu, a także dowiedzieć się więcej o podróżowaniu tą linią i serwisie pokładowym, ale już np. mimo posiadania profilu u przewoźnika, niezbyt funkcjonalne jest sprawdzanie rezerwacji. Mimo bycia zalogowanym, aby dostać się do swojej rezerwacji trzeba każdorazowo wpisywać kod rezerwacyjny - rezerwacja nie jest dostępna z głównego ekranu. Również odprawa mobilna sprawiała mi kilkakrotnie kłopot - nie dałem rady dodać karty mobilnej do passbooka z poziomu aplikacji, musiałem link do passbooka wysyłać sobie z poziomu strony internetowej przewoźnika.


Powyżej: aplikacje Wizzair i Ryanair

Aplikacje low-costów są dość przyjazne. W przypadku Ryanaira, wielokrotnie rezerwowałem bilety nie mając dostępu do komputera. W przypadku aplikacji mobilnej proces zakupu jest naprawdę szybki i nie nastręcza żadnych trudności, zajmuje dosłownie chwilę. Można także dodać usługi dodatkowe czy sprawdzić status rejsu. Niestety, w przypadku osób niepełnosprawnych niemożliwa jest odprawa mobilna za pomocą aplikacji - wielokrotnie (i bezskutecznie) pisałem do linii Ryanair z prośbą o udostępnienie tej funkcji pasażerom niepełnosprawnym.
Problemu tego nie ma w przypadku aplikacji Wizz Air - odprawa mobilna wraz z dodaniem karty pokładowej do Passbooka zajmuje chwilę. Jako zalogowany użytkownik, mamy także możliwość szybkiego dostępu do ekranu wyświetlającego aktywne rezerwacje, gdzie możemy dodać usługi dodatkowe, a nawet sprawdzić dostępne podczas rejsu menu. Zakup biletu również nie sprawia problemu i przebiega szybko i wygodnie gdyż nasze dane wyświetlają się automatycznie (jeśli jesteśmy zalogowani do aplikacji). Całkiem fajnym dodatkiem (aktywnym tylko przy połączeniu z internetem) jest to, że aplikacja wyświetla na ekranie głównym pasek z informacją "Twój następny lot" i liczbą dni pozostałych do odlotu :).

Aplikacje lotnisk

Aplikacji lotniskowej na dzień dzisiejszy (13.11.2016) nie oferują niestety ani lotnisko Chopina w Warszawie, ani Modlin. Istnieje natomiast aplikacja mobilna Kraków Airport. Można z jej poziomu sprawdzić status rejsu (a także dodać własny lot, by sprawniej śledzić jego status ale tego jeszcze nie testowałem), a także wyświetlić sobie mapkę lotniska (ciekawa opcja: nawiguj do) czy sprawdzić informacje dotyczące transportu na lotnisko.

Posiadam również w telefonie aplikacje lotnisk w Zurichu, Londynie-Heathrow i Frankfurcie. Posiadają one dość typowe funkcje, np. mapę czy możliwość sprawdzania statusu rejsu, a także dodania własnych rejsów, dzięki czemu łatwiej można śledzić informacje przydatne nam w trakcie podróży. W przypadku aplikacji Heathrow, można zeskanować kod paskowy z karty pokładowej, aby szybciej dodać informacje o naszym locie do aplikacji. Kilka zrzutów ekranu poniżej.



Powyżej: aplikacja Zurich Airport


Powyżej: aplikacja Heathrow Airport
Poniżej: aplikacja Frankfurt Airport

Ostatnia aktualizacja podstrony: 13.11.2016